Ateşli Havale

ATEŞLİ HAVALE
Ateşli havaleler çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. 6 ay ve 6 yaş arasındaki çocukların yaklaşık yüzde üçü ateşli bir hastalık esnasında havale geçirirler. Bu havaleler aile için oldukça korkutucu olmasına rağmen göründükleri kadar tehlikeli değildirler. Genellikle ateşli havalelerin çocuğa zararı yoktur. Ateşli havale beyin hasarına yol açmaz. Genellikle bir iki dakika sürer ve kendiliğinden geçer, nadiren 10 dakikadan uzun sürer. Havale sırasında çocukta kasılma, bilinç kaybı, gözlerde sabit bakma, kol ve ayaklarda atma ve morarma gibi bulgular gözlenir. İlk havaleyi 1-1,5 yastan önce geçiren, sık ateşlenen ve ailesinde de ateşli havale geçirenler bulunan çocuklarda bu olayın tekrarlama ihtimali daha fazladır. Yine ateş yeni başlamışken veya fazla yüksek değilken nöbet geçirilmişse tekrarlama eğilimi gösterir.

Ateşli Havale Geçiren Bir Çocuğa Ne Yapmalıdır?
Anne-baba sakin olmalı, çocuğu yan yatırmalı ve dikkatle gözlemelidir. Düşüp yaralanmasını önlemek için yere yatırmakta yarar vardır. Kollarını-bacaklarını tutmaya çalışmamalıdır. Ağzında bir cisim varsa yavaşça çıkarılmalıdır. Ağza kaşık vs. sokulmaya çalışılmamalıdır. Nöbet on dakikayı geçerse en yakin sağlık kurulusuna götürülmelidir. Nöbet geçtikten sonra da ateş nedenini araştırmak üzere çocuk hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Eğer çocukta uykulu hali, baş ağrısı veya şiddetli kusma varsa acilen götürülmelidir.

Ateşli Havale Nasıl Tedavi Edilir?
Doktorunuz ateşli havale teşhisini koymadan önce nöbetlere yol açabilecek başka bir nedenin olup olmadığından emin olmak üzere bazı tetkikler yapabilir. Örneğin menenjitten şüpheleniyorsa belden yapılan bir iğne ile beyin-omurilik zarları arasındaki sıvıdan bir örnek alınıp incelenmesi gerekir. Çocuğunuzda ishal ve kusma varsa su kaybı da havaleye yol açmış olabilir. Buna benzer nedenlerle kan ve idrar tahlilleri yapılabilir. Nöbet sadece ateşe bağlı ise genellikle çocuğunuzun hastaneye yatırılması gerekmeyecektir. Ancak uzun sürmüşse, ya da ateşe yol açan hastalık gerektiriyorsa yatırılabilir.

Çocuğun ateşli havale geçirmesi epilepsi (sara) hastası olduğunu mu gösterir mi?
Ateşli havaleler epilepsi olarak kabul edilmemektedir. Bu havaleler bünyenin ateşe karşı bir reaksiyonu sonucu ortaya çıkarlar. Epilepsili çocuklarda ateşe bağlı olmayan birden fazla havaleler vardır. Ateşli havaleler beyinde hiçbir hasara yol açmaz ve zekayı etkilemez. Bu çocuklarda epilepsi gelişme riski ateşli havale geçirmeyen çocuklarla aynıdır.

Çocuğun tekrar ateşlendiğinde havale geçirmemesi için ne yapılmalıdır ?
Ateşi düşürmek amacıyla parasetamol (Calpol, Minoset) ve ibuprofen (İbufen, Dolven) gibi ateş düşürücüleri kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar ateşi düşürerek çocuğu rahatlatır ve havaleden korur ancak hastalığı iyileştirmez. Bu nedenle ateş devam ederse bir sağlık merkezine başvurmanız gereklidir. Eğer çocuğunuz birkaç defa havale geçirdiyse o zaman doktorunuz size fitil şeklinde makattan kullanılacak havaleyi durdurucu ilaçlar veya ateşli dönemlerde kullanmanız için bazı ilaçlar verebilir; ancak bu tür ilaçlar her hastaya önerilmemektedir

Dr Özlem N. ATAN ŞAHİN
Çocuk Sağ. ve Hast. Uzmanı

Çocuk Doktoru Bodrum | Bodrum Çocuk Doktoru